Friday, Nov 17th

Last update:01:32:48 PM GMT

You are here:

Пад од 10 места на ФИФА листата

E-mail Print PDF

FIFAFIFA Голем пад од 10 позиции на најновата ФИФА ранкинг листа. По поразите на гости кај Шкотска и Нровешка минатиот месец, дури ни победата во пријателскиот натпревар над Катар не ни помогна многу, па така Македонија загуби 94 поени и го завзеде 66то место на светското рангирање од ФИФА за Октомври.

Во Септември, Македонија беше поразена со 2:0 од Шкотска и 2:1 на гости кај Норверпка, во рамките на квалификациите за Светското првенство 2010. Минатата недела Македонија го совлада Катар, меѓутоа оваа победа над послабо рангиран противник не помогна многу, па така Македонија со вкупно 476 поени (94 помалку од минатиот месец) падна 10 места и сега е рангирана на 66та позиција.

64 Saudi Arabia Саудиска Арабија
500
65 Cyprus Кипар 489
66 FYR Macedonia Македонија 476
67 Benin Бенин 475
68 Belgium Белгија 474

Бразил сеуште го држи врвот пред Шпанија, Холандија, Италија и Германија:

1 Brazil Бразил 1632
2 Spain Шпанија 1629
3 Netherlands Холандија
1340
4 Italy Италија
1215
5 Germany Германија 1161

На рангирањето само за членкита на УЕФА, Македонија забележа пад од 5 позиции и сега е рангирана како 35та во Европа (во заграда е пласманот на ФИФА листата):

(59) 33 Lithuania Литванија
523
(65) 34 Cyprus Кипар 489
(66) 35 FYR Macedonia Македонија
476
(68) 36 Belgium Белгија 474
(73) 37 Belarus Белорусија 444

 Следното рангирање ќе биде на 20 Ноември, 2009.

Addthis

blog comments powered by Disqus