Wednesday, Oct 18th

Last update:09:58:13 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic 3.MFL North - Rounds 12, 13, 14, 15

3.MFL North - Rounds 12, 13, 14, 15

E-mail Print PDF

Moment of the game between Ljubanci and Fortuna; photo: FK LjubanciMoment of the game between Ljubanci and Fortuna; photo: FK LjubanciLjubanci is still leading the top, but the league got reduced to 10 clubs as Drachevo quit.

We are sorry for not being active in the last 3 rounds since I was on a trip and I am the only one who takes care of the third leagues. Four rounds were played in the North as the second half season started later then the other third leagues. Ljubanci continued with the winning form, while Drachevo decided to quit the league due to financial problems, which means that at the end none will get relegated as Shkendija Arachinovo also quit the league during the first half-season.

Round 12
Fortuna - Kadino (S) 4:0
Rashtak - Ljubanci 0:3
Besa Slupchane - Ilinden Skopje 3:1
Goblen Junior - Madjari Solidarnost 1:1
Lokomotiva and Slavija were free.

Round 13
Besa Slupchane - Slavija 3:3
Ilinden Skopje - Rashtak 2:1
Ljubanci - Goblen Junior 1:0
Lokomotiva - Fortuna 0:2
Kadino (S) and Madjari Solidarnost were free.

Round 14
Slavija - Kadino (S) 0:1
Fortuna - Madjari Solidarnost 2:0
Goblen Junior - Ilinden Skopje 7:0
Rashtak - Besa Slupchane 6:2
Ljubanci and Lokomotiva were free.

Round 15
Rashtak - Slavija 9:5
Besa Slupchane - Goblen Junior 2:1
Ljubanci - Fortuna 3:0
Lokomotiva - Kadino (S) 2:1
Ilinden Skopje and Madjari Solidarnost were free.


MP
W
D
L
+/-
P

Ljubanci 13
12
1
0
33:7
37
play-off
Fortuna 14
10
1
3
28:13
31


Madjari Solidarnost 12
7
2
3
26:16
23


Kadino (S) 13
7
2
4
23:19
23


Goblen Junior 14
5
1
8
33:19
16


Besa Slupchane 14
5
1
8
22:30
16


Rashtak 14
4
3
7
32:38
15


Ilinden Skopje 13
5
0
8
18:28
15


Lokomotiva 12
4
0
8
16:25
12


Drachevo 10
3
1
6
14:28 10
relegated
Slavija 13
1
4
8
17:39
7











* Drachevo quit the league on half-season but their results stay on the table because they played half of the matches.

Round 16 is scheduled for 19 April at 16.00 CET:
Slavija vs. Lokomotiva
Kadino (S) vs. Madjari Solidarnost
Fortuna vs. Ilinden Skopje
Goblen Junior vs. Rashtak
Besa Slupchane and Ljubanci are free.

Addthis

blog comments powered by Disqus