Tuesday, Oct 17th

Last update:09:58:13 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Rounds 17-18 in the Third Leagues

Overview of Rounds 17-18 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Moment of the Napredok Radovo - Ovche Pole game in the East; photo: FK Ovche PoleMoment of the Napredok Radovo - Ovche Pole game in the East; photo: FK Ovche PoleIn most of the third leagues, the battle for the promotion play-off seems settled as the table leaders continue to extend their leads. Ljubanci appears the sure winner in the North, Belasica holds a 4 point advantage over Plachkovica in the East, Pobeda is looking good in the South, Veleshta beat Prespa in the direct duel in the South-West, while Zajazi leads Kamjani by 4 points in the West (same situation as in the East).

North:

Round 17
Round 16
Goblen Junior - Slavija 2:3
Slavija - Lokomotiva 0:1
Besa - Fortuna 4:3
Kadino (S) - Madjari Solidarnost 1:0
Ljubanci - Kadino (S) 8:0
Fortuna - Ilinden Skopje 1:1
Madjari Solidarnost - Lokomotiva 1:1
Goblen Junior - Rashtak 6:0
Ilinden Skopje and Rashtak were free.
Besa Slupchane and Ljubanci were free.

MP
W
D
L
+/-
P

Ljubanci 14
13
1
0
41:7
40
play-off
Fortuna 16
10
2
4
32:18
32


Kadino (S) 15
8
2
5
24:27
26


Madjari Solidarnost 14
7
3
4
27:18
24


Goblen Junior 16
6
1
9
41:22
19


Besa Slupchane 15
6
1
8
26:33
19


Lokomotiva 14
5
1
8
18:26
16


Ilinden Skopje 14
5
1
8
19:29
16


Rashtak 15
4
3
8
32:44
15


Drachevo 10
3
1
6
14:28 10
relegated
Slavija 15
2
4
9
20:42
10











* Drachevo quit the league on half-season but their results stay on the table because they played half of the matches.

East:

Round 18
Round 17
Napredok Radovo - Ovche Pole 1:0
Osogovo - Napredok Radovo 2:1
14 Oktomvri 1946 - Babi 0:7
Rabotnik Djumajlija - Plachkovica 1:2
Sasa - Tiverija 3:0
Bregalnica Golak - Sloga 1934 2:0
Belasica - Bregalnica Golak 2:0
Babi - Sasa 0:3
Sloga 1934 - Rabotnik Djumajlija 3:1
Ovche Pole - 14 Oktomvri 1946 3:0*
Plachkovica - Osogovo 4:1
Tiverija - Belasica 1:2
Round 16
Napredok Radovo - 14 Oktomvri 1946 9:1
Sasa - Ovche Pole 1:2
Belasica - Babi 4:0
Sloga 1934 - Tiverija 3:0
Plachkovica - Bregalnica Golak 3:0
Osogovo - Rabotnik Djumajlija 1:1

* awarded as the visitors didn't show up


MP
W
D
L
+/-
P

Belasica 18
15
3
0
58:9
48
play-off
Plachkovica 18
13
5
0
53:8
44


Napredok Radovo 18
10
3
5
36:19
33


Ovche Pole 18
8
4
6
38:25
28


Sasa 18
8
4
6
29:28
28


Bregalnica Golak 18
7
3
8
32:21
24


Babi 18
7
2
9
27:28
23


Osogovo 18
6
5
7
24:24
23


Rabotnik Djumajlija 18
6
3
9
23:31
21


Sloga 1934 18
6
1
11
33:45
19


Tiverija
18
2
5
11
11:29
11 relegation
14 Oktomvri 1946 18
1
0
17
10:107
0
relegated
-3









* 14 Oktomvri 1946 has been deducted 3 points because of forging documents of one of its players in the Round 6 game against Ovche Pole.

South:

Round 18
Round 17
Crvena Dzvezda - Babuna 4:2
Pobeda - Partizan 6:0
Dojransko Ezero - Vardar Negotino 5:3
Vardar Negotino - 11 Oktomvri 5:1
11 Oktomvri - Pobeda 0:2
Prevalec - Crvena Dzvezda 6:1
Partizan - Mlekar 2:3
Babuna - Dojransko Ezero 1:1
Borec - Golemo Konjari 4:1
Mlekar - Borec 3:2
Prevalec was free.
Golemo Konjari was free.

MP
W
D
L
+/-
P

Pobeda 17
15
1
1
65:10
46
play-off
Vardar Negotino 18
13
1
4
51:20
40


Prevalec 17 11
3
3
38:16
36


Partizan 18
9
2
7
31:29 29


Borec
18 7
1
10
43:46
22


Golemo Konjari 17
6
3
8
23:37
21


Dojransko Ezero 17
5
5
7
27:41 20


Crvena Dzvezda 17 6
1
10
28:39
19


11 Oktomvri 17
6
1
10
24:38
19


Babuna 18 4
5
9
34:37
17


Mlekar 17
5
2
10
19:46
17
relegation
Varosh 11
0
3
8
11:33
3
relegated









* Varosh quit the league on half-season but their results stay on the table because they played half of the matches.

South-West:

Round 18
Round 17
Fljamurtari Radolishta - Korabi 3:0
Karaorman - Fljamurtari Radolishta 4:1
Vlaznimi - Veleshta 1:2
Vulkan - Labunishta 0:1
Prespa - Liria Zagrachani 3:0
Kravari - Mogila 1:1
Novaci - Kravari 2:0
Liria Zagrachani - Novaci 2:2
Mogila - Vulkan 3:0*
Veleshta - Prespa 1:0
Labunishta - Karaorman 1:0
Korabi - Vlaznimi 4:4

* awarded as the visitors didn't show up


MP
W
D
L
+/-
P

Veleshta 18
13
2
3
33:21
41
play-off
Prespa 18
12
0
6
31:18
36


Mogila 18 8
5
5
32:20
29


Kravari 18
9
2
7
24:22
29


Korabi 18
9
1
8
40:30
28


Labunishta 18
9
1
8
27:31
28


Novaci
18
8
2
8
33:33
26


Karaorman 18
8
1
9
28:26
25


Fljamurtari Radolishta 18
7
3
8
29:31
24


Vlaznimi 18 7
1
10
34:30
22


Liria Zagrachani 18
4
2
12
22:49
14
relegation
Vulkan 18
3
2
13
17:39
11
relegation









West:

Round 17
Round 16
Vardari - Liria Zhelino 2:1
Vrapchishte - Shemshova 3:2
Zajazi - Skenderbeu 3:0
Rechica GR - Arsimi 3:2
Bratstvo Lisichani - Rechica GR 6:1
Kamjani - Gradec 2:0
Arsimi - Vrapchishte 2:0
Skenderbeu - Bratstvo Lisichani 5:4
Shemshova - Gradec 4:2
Liria Zhelino - Zajazi 1:2
Kamjani was free.
Vardari was free.
Round 15
Round 14
Bratstvo Lisichani - Liria Zhelino 3:2 Kamjani - Vrapchishte 5:0
Gradec - Vrapchiste 5:0 Rechica GR - Gradec 2:1
Arsimi - Skenderbeu 0:3** Vardari - Zajazi 1:1
Vardari - Kamjani 1:3 Liria Zhelino - Arsimi 4:1
Shemshova - Rechica GR 0:7 Skenderbeu - Shemshova 6:5
Zajazi was free. Bratstvo Lisichani was free.
Round 13
Zajazi - Kamjani 2:1
Bratstvo Lisichani - Vardari 1:2
Shemshova - Liria Zhelino 0:0
Gradec - Skenderbeu 3:1
Vrapchishte - Rechica GR 1:0
Arsimi was free.

* The game was interrupted while 1:1 and later awarded 3:0 for the visitors.


MP
W
D
L
+/-
P

Zajazi 16
13
2
1
47:14
41
play-off
Kamjani 16
12
1
3
41:12
37


Bratstvo Lisichani 16
10
1
5
46:29
31


Vardari 16
8
2
6
29:29
26


Gradec 17
8
1
8
40:32 25


Rechica GR 17
7
2
8
29:29
23


Liria Zhelino 17
6
3
8
31:28
21


Arsimi 16 6
3
7
24:31
21


Skenderbeu 17
5
4
8
37:50
19


Vrapchishte 17
5
1
11
25:49
16


Shemshova 16
3
4
9
25:38
13
relegation
Prparimi Rechane 11
0
2
9
15:48
2
relegated









* Prparimi Rechane quit the league on half-season but their results stay on the table because they played half of the matches.
Addthis

blog comments powered by Disqus