Tuesday, Oct 24th

Last update:12:22:33 AM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Rounds 19-20 in the Third Leagues

Overview of Rounds 19-20 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Sasa hosted Rabotnik Djumajlija; photo: FK SasaSasa hosted Rabotnik Djumajlija; photo: FK SasaVeleshta slipped in Radolishta, allowing Prespa to move within three points in the South-West, Belasica and Plachkovica hammered their opponents to keep it tight in the East, while Zajazi extended their lead over Kamjani to three points in the West. This round also saw the relegation of Tiverija and Liria Zagrachani.

NOTE: blue - clinched play-off; red - already relegated

North, Round 19:

Ilinden Skopje - Lokomotiva 2:0
Ljubanci - Madjari Solidarnost 0:0
Goblen Junior - Fortuna 2:1
Besa Slupchane - Kadino (S) 2:1
Rashtak and Slavija were idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Ljubanci 16
14
2
0
43:7
44
play-off
Fortuna 18
11
2
5
36:22
35


Madjari Solidarnost 16
8
4
4
28:18
28


Kadino (S) 17
8
2
7
26:31
26


Goblen Junior 17
7
1
9
43:23
22


Besa Slupchane 16
7
1
8
28:34
22


Ilinden Skopje 16
7
1
8
23:30
22


Lokomotiva 16
5
1
10
18:30
16


Rashtak 16
4
3
9
34:47
15


Drachevo 10
3
1
6
14:28 10
relegated
Slavija 16
2
4
10
20:43
10


Shkendija Arachinovo /
/
/
/
/
/
relegated

* Shkendija Arachinovo quit the league after Round 5 and because they didn't play at least half of the matches, their record has been erased.
* Drachevo quit the league at the half-season, but their results stay on the table because they played at least half of the matches.

East, Round 20:

Napredok Radovo - Babi 3:2
Ovche Pole - Tiverija 6:1
14 Oktomvri 1946 - Bregalnica Golak 0:4
Sasa - Rabotnik Djumajlija 0:0
Belasica - Osogovo 5:0
Sloga 1934 - Plachkovica 1:4


MP
W
D
L
+/-
P

Belasica 20
16
3
1
63:10
51
play-off
Plachkovica 20
15
5
0
61:9
50


Napredok Radovo 20
11
3
6
39:25
36


Ovche Pole 20
10
4
6
49:27
34


Bregalnica Golak 20
9
3
8
37:21
30


Sasa 20
8
5
7
29:29
29


Rabotnik Djumajlija 20
7
4
9
24:31
25


Osogovo 20
6
6
8
24:29
24


Babi 20
7
2
11
30:36
23


Sloga 1934 20
6
2
12
34:49
20


Tiverija
20
3
5
12
21:35
14 relegated
14 Oktomvri 1946 20
1
0
19
10:120
-3
relegated
-6
* 14 Oktomvri 1946 has been deducted 3 points for forging the documents of one player in the Round 6 game against Ovche Pole. Later they were deducted 3 more points for not showing up in the Round 17 game against Ovche Pole.

South, Round 20:

Prevalec - Vardar Negotino 2:1
Crvena Dzvezda - Pobeda 1:3
Dojransko Ezero - Mlekar 3:1
11 Oktomvri - Golemo Konjari 4:3
Partizan - Borec 1:3
Babuna was idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Pobeda 19
17
1
1
73:11
52
play-off
Vardar Negotino 20
13
1
6
56:27
40


Prevalec 19 12
3
4
41:20
39


Partizan 20
9
2
9
32:34 29


Borec
19 8
1
10
46:47
25


Golemo Konjari 19
7
3
9
28:41
24


Dojransko Ezero 19
6
5
8
30:47 23


Crvena Dzvezda 19 7
1
11
34:46
22


11 Oktomvri 19
7
1
11
30:44
22


Babuna 19 5
5
9
37:38
20


Mlekar 19
6
2
11
23:51
20
relegation
Varosh 11
0
3
8
11:33
3
relegated
* Varosh quit the league at the half-season, but their results stay on the table because they played at least half of the matches.

South-West, Round 20:

Novaci - Karaorman 4:2
Fljamurtari Radolishta - Veleshta 0:0
Korabi - Liria Zagrachani 3:0
Vlaznimi - Kravari 3:0
Prespa - Vulkan 3:0
Mogila - Labunishta 4:2


MP
W
D
L
+/-
P

Veleshta 20
14
3
3
37:23
45
play-off
Prespa 20
14
0
6
37:20
42


Mogila 20 9
5
6
38:26
32


Novaci
20
10
2
8
41:37
32


Korabi 20
10
1
9
45:34
31


Kravari 20
9
2
9
26:28
29


Karaorman 20
9
1
10
34:32
28


Fljamurtari Radolishta 20
8
4
8
30:31
28


Labunishta 20
9
1
10
29:36
28


Vlaznimi 20 8
1
11
38:32
25


Liria Zagrachani 20
5
2
13
24:53
17
relegated
Vulkan 20
3
2
15
19:46
11
relegated

West, Round 19:

Bratstvo Lisichani - Gradec 1:2
Liria Zhelino - Kamjani 2:2
Zajazi - Vrapchishte 8:1
Arsimi - Shemshova 2:1
Vardari - Rechica GR 0:0
Skenderbeu was idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Zajazi 18
14
2
2
55:16
44
play-off
Kamjani 18
13
2
3
46:16
41


Gradec 19
10
1
8
46:37 31


Bratstvo Lisichani 18
10
1
7
50:35
28

-3
Rechica GR 19
8
3
8
30:29
27


Vardari 18
8
3
7
31:32
27


Liria Zhelino 18
6
4
8
33:30
22


Skenderbeu 18
6
4
8
40:52
22


Arsimi 18 7
3
8
27:36
21
relegation -3
Vrapchishte 19
6
1
12
30:60
19
relegation
Shemshova 18
3
4
11
28:43
13
relegation
Prparimi Rechane 11
0
2
9
15:48
2
relegated

* Prparimi Rechane quit the league at the half-season, but their results stay on the table because they played at least half of the matches.
** Arsimi has been deducted 3 points as a punishment for the interruption of the Round 15 match against Skenderbeu.
*** Since both relegated clubs from the Second League (Napredok and Drita) belong to the West, two more clubs will get relegated into the fouth leagues.

Addthis

blog comments powered by Disqus