Wednesday, Oct 18th

Last update:09:58:13 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of the final round in the Third Leagues

Overview of the final round in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Veleshta celebrating with the trophy; photo KF VeleshtaVeleshta celebrating with the trophy; photo KF VeleshtaThe 2014-15 season ended in all five third leagues. Below, you can see the final standings along with the results from the closing round.

NOTE: blue - clinched play-off; red - already relegated

North, Round 22:

Slavija - Ilinden Skopje 4:2
Ljubanci - Besa Slupchane 5:1
Madjari Solidarnost - Rashtak 4:0
Lokomotiva - Goblen Junior 3:4
Fortuna and Kadino (S) were idle.

Round 21 (played on Wednesday):
Fortuna - Slavija 5:1
Goblen Junior - Kadino (S) 3:1
Rashtak - Lokomotiva 4:3
Besa Slupchane - Madjari Solidarnost 0:3
Ilinden Skopje - Ljubanci 1:1


MP
W
D
L
+/-
P

Ljubanci 19
15
3
1
52:13
48
play-off
Fortuna 19
12
2
5
41:23
38


Madjari Solidarnost 19
11
4
4
37:18
37


Kadino (S) 19
9
2
8
35:37
29


Goblen Junior 19
9
1
9
50:27
28


Ilinden Skopje 19
7
2
10
26:37
23


Besa Slupchane 19
7
1
11
30:44
22


Lokomotiva 19 6
1
12
26:39
19


Rashtak 19
5
3
11
41:62
18


Slavija 19
4
4
11
29:53
16
(relegation)
***
Drachevo 10
3
1
6
14:28 10
relegated
Shkendija Arachinovo /
/
/
/
/
/
relegated

* Shkendija Arachinovo quit the league after Round 5 and because they didn't play at least half of the matches, their record has been erased.
** Drachevo quit the league at the half-season, but their results stay on the table because they played at least half of the matches.
*** Since Gorno Lisiche, who belongs in the North, ended 8th in the Second League, they will participate in the play-offs to fill the final few spots in the second division along with the 5 winners of the Third Leagues. If both Gorno Lisiche and Ljubanci fail to win the play-off, then Slavija will get relegated.Ovche Pole player takes a penalty vs Rabotnik Djumajlija; photo: FK Ovche PoleOvche Pole player takes a penalty vs Rabotnik Djumajlija; photo: FK Ovche Pole

East, Round 22:

Ovche Pole - Rabotnik Djumajlija 8:5
14 Oktomvri 1946 - Osogovo 0:11
Napredok Radovo - Tiverija 2:0
Babi - Bregalnica Golak 2:2
Sasa - Plachkovica 1:2
Belasica - Sloga 1934 1:0


MP
W
D
L
+/-
P

Belasica 22
18
3
1
66:11
57
play-off
Plachkovica 22
16
5
1
64:12
53


Ovche Pole 22
12
4
6
60:33
40


Napredok Radovo 22
12
3
7
43:29
39


Bregalnica Golak 22
9
4
9
40:26
31


Osogovo 22
8
6
8
37:30
30


Sasa 22
8
5
9
31:33
29


Rabotnik Djumajlija 22
8
4
10
33:40
28


Babi 22
7
3
12
33:41
24


Sloga 1934 22
7
2
13
38:52
23


Tiverija
22
4
5
13
24:38
17 relegated
14 Oktomvri 1946 22
1
0
21
11:135
-3
relegated
-6
* 14 Oktomvri 1946 has been deducted 3 points for forging the documents of one player in the Round 6 game against Ovche Pole. Later they were deducted 3 more points for not showing up in the Round 17 game against Ovche Pole.

South, Round 22:

Babuna - Pobeda 0:3 awarded
Prevalec - Mlekar 6:2
Crvena Dzvezda - Golemo Konjari 2:1
Dojransko Ezero - Borec 3:1
11 Oktomvri - Partizan 4:3
Vardar Negotino was idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Pobeda 21
19
1
1
78:11
58
play-off
Vardar Negotino 21
14
1
6
59:27
43


Prevalec 21
13
3
5
47:24
42


Partizan 21
9
2
10
35:38 29


Borec
21
9
1
11
48:50
28


Golemo Konjari 21
8
3
10
33:45
27


Dojransko Ezero 21
7
5
9
35:52 26


Crvena Dzvezda 21
8
1
12
36:50
25


11 Oktomvri 21
8
1
12
34:48
25


Mlekar 21
7
2
12
28:57
23


Babuna 21
5
5
11
37:44
20
relegated
Varosh 11
0
3
8
11:33
3
relegated
* Varosh quit the league at the half-season, but their results stay on the table because they played at least half of the matches.
** Babuna quit the league after Round 20, but their results stay on the table because there were only two rounds left. These two games were awarded to their opponents.

South-West, Round 22:

Novaci - Mogila 3:1
Fljamurtari Radolishta - Liria Zagrachani 2:1
Veleshta - Kravari 2:1
Korabi - Vulkan 5:3
Vlaznimi - Karaorman 5:0
Prespa - Labunishta 3:0 awarded (the visitors left the field in the 43rd minute while 1:1)


MP
W
D
L
+/-
P

Veleshta 22
16
3
3
48:31
51
play-off
Prespa 22
15
0
7
43:24
45


Korabi 22
11
2
9
50:37
35


Mogila 22 10
5
7
42:29
35


Novaci
22
11
2
9
44:39
35


Vlaznimi 22 10
1
11
50:35
31


Karaorman 22
10
1
11
38:40
31


Fljamurtari Radolishta 22
9
4
9
33:35
31


Labunishta 22
10
1
11
30:39
31


Kravari 22
9
3
10
27:30
30


Liria Zagrachani 22
5
2
15
32:64
17
relegated
Vulkan 22
3
2
17
25:58
11
relegated

West, Round 22:

Kamjani - Bratstvo Lisichani 0:0
Arsimi - Zajazi 3:1
Shemshova - Vardari 0:3 awarded
Vrapchishte - Liria Zhelino 2:2
Rechica GR - Skenderbeu 6:2
Gradec was idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Zajazi 21
16
2
3
64:22
50
play-off
Kamjani 21
14
3
4
51:20
45


Vardari 21
10
3
8
39:35
33


Gradec 21
10
1
10
51:47 31


Rechica GR 21
9
3
9
37:33
30


Bratstvo Lisichani 21
10
2
9
52:41
29

-3
Skenderbeu 21
8
4
9
52:60
28


Arsimi 21
9
3
9
34:42
27

-3
Liria Zhelino 21
7
5
9
37:39
26
relegated ****
Vrapchishte 21
7
2
12
33:62
23
relegated ****
Shemshova 21
4
4
13
30:49
16
relegated
Prparimi Rechane 11
0
2
9
15:48
2
relegated

* Prparimi Rechane quit the league at the half-season, but their results stay on the table because they played at least half of the matches.
** Arsimi has been deducted 3 points as a punishment for the interruption of the Round 15 match against Skenderbeu.
*** Shemshova quit the league after Round 20, but their results stay on the table because there were only two rounds left. These two games were awarded to their opponents.
**** Since both relegated clubs from the Second League (Napredok and Drita) belong to the West, two more clubs will get relegated into the fourth leagues.

Addthis

blog comments powered by Disqus