Wednesday, Nov 22nd

Last update:11:27:43 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 2 in the Third Leagues

Overview of Round 2 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Belasica suffered a surprising loss in Delchevo, Poeshevo went down 10:0, Osogovo, Zorbas-Pobeda, Dojransko Ezero and Tearca notched their first wins, while Goblen stayed in good form with another 7:0 win.

East:

Bregalnica Golak - Belasica 2:1
Akademija Pandev - Sasa 7:0
Napredok Radovo - Babi 3:0 awarded*
Rabotnik Djumajlija - Plachkovica 0:2
Ovche Pole - Sloga 1934 1:0
Karbinci - Osogovo 2:5
*originally ended 1:2 but it was later proven that one visiting player was not eligible for playing


MP
W
D
L
+/-
P

Akademija Pandev 2
2
0
0
11:0
6
play-off
Plachkovica 2
2
0
0
10:0
6


Bregalnica Golak 2
2
0
0
5:1
6


Ovche Pole 2
2
0
0
3:0
6


Osogovo 2
1
0
1
5:4
3


Belasica 2
1
0
1
3:2
3


Rabotnik Djumajlija 2
1
0
1
2:3
3


Napredok Radovo 2
1
0
1
3:8
3


Babi 2
0
0
2
0:7
0


Sloga 1934 2
0
0
2
1:3
0


Karbinci 2
0
0
2
2:8
0


Babi 2
0
0
2
0:7
0
relegation
Sasa 2
0
0
2
0:9
0
relegation

Golemo Konjari - Zorbas-PobedaGolemo Konjari - Zorbas-PobedaSouth:

Dojransko Ezero - Pobeda Valandovo 4:3
Golemo Konjari - Zorba-Pobeda 1:3
11 Oktomvri - Tikvesh 0:0
Partizan - Crvena Dzvezda not played
Borec - Prevalec 1:1
Vardar Negotino - Mlekar 3:0


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar Negotino 2
2
0
0
9:0
6
play-off
Borec 2
1
1
0
10:1
4


11 Oktomvri 2
1
1
0
8:2
4


Prevalec 2
1
1
0
3:2
4


Tikvesh
2
1
1
0
2:1
4


Zorbas-Pobeda
2
1
0
1
4:3
3


Pobeda Valandovo 2
1
0
1
5:5
3


Dojransko Ezero 2
1
0
1
4:9
3


Partizan 1
0
0
1
1:2
0
(relegation)
Golemo Konjari 2
0
0
2
2:5
0
(relegation)
Crvena Dzvezda 1
0
0
1
2:8
0
relegation
Mlekar 2
0
0
2
0:12
0
relegation

South-West:

Veleshta - Karaorman 3:2
Vlaznimi - Novaci 2:2
Mogila - Korabi 3:0
Kravari - Labunishta 0:4
Prespa - Liria Grnchari 5:1
Flamurtari Radolishta - Poeshevo 10:0


MP
W
D
L
+/-
P

Flamurtari Radolishta 2
2
0
0
11:0
6
play-off
Veleshta 2
2
0
0
6:4
6


Labunishta 2
1
1
0
4:0
4


Mogila 2
1
1
0
3:0
4


Prespa 2
1
0
1
7:4
3


Karaorman 2
1
0
1
5:5
3


Korabi 2
1
0
1
2:4
3


Novaci 2
0
1
1
3:4
1


Vlaznimi 2
0
1
1
2:3
1


Liria Grnchari 2
0
1
1
2:6
1
(relegation)
Kravari 2
0
1
1
1:5
1
relegation
Poeshevo
2
0
0
2
2:13
0
relegation

Flamurtari - Vardari; photo: KF FlamurtariFlamurtari - Vardari; photo: KF FlamurtariWest:

Napredok - Bratstvo Lisichani 4:0
Gradec - Kamjani 2:1
Rechica GR - Drita 3:1
Flamurtari Debreshe - Vardari 2:4
Tearca - Arsimi 4:0
Skenderbeu - Zajazi 4:1


MP
W
D
L
+/-
P

Napredok
2
2
0
0
8:2
6
play-off
Skenderbeu 2
2
0
0
8:2
6


Vardari 2
2
0
0
5:2
6


Gradec 2
2
0
0
4:1
6


Tearca
2
1
0
1
7:5
3


Rechica GR 2
1
0
1
3:3
3


Arsimi 2
1
0
1
2:4
3


Zajazi 2
1
0
1
6:7
0

-3
Kamjani 2
0
0
2
3:6
0
(relegation)
Flamurtari Debreshe 2 0
0
2
2:6
0
(relegation)
Bratstvo Lisichani 2
0
0
2
1:8
0
relegation
Drita
2
0
0
2
1:4
-3
relegation -3

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for filling the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.

North:

Slavija - Ilinden Skopje 0:5
Volkovo - Kadino (S) 1:3
Goblen Junior - Goce Delchev SP 7:0
Lepenec - Lokomotiva 0:3 awarded*
Madjari Solidarnost - Besa-Vlazrimi 3:0
Fortuna - Rashtak 0:3 awarded**
*the home team failed to provide a suitable field
**originally ended 1:1, but was later awarded as a visiting player was attacked by a spectator.


MP
W
D
L
+/-
P

Goblen Junior 2
2
0
0
14:0
6
play-off
Ilinden Skopje 2
2
0
0
6:0
6


Lokomotiva 2
2
0
0
6:1
6


Madjari Solidarnost 2
2
0
0
6:1
6


Kadino (S) 2
2
0
0
5:1
6


Rashtak 2
1
0
1
6:4
3


Goce Delchev SP
2
1
0
1
4:10
3


Volkovo
2
0
0
2
2:6
0


Besa-Vlazrimi 2
0
0
2
0:4
0
(relegation)
Lepenec
2
0
0
2
1:6
0
(relegation)
Fortuna 2
0
0
2
0:5
0
relegation
Slavija 2
0
0
2
0:12
0
relegation
Addthis

blog comments powered by Disqus