Wednesday, Oct 18th

Last update:09:58:13 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 3 in the Third Leagues

Overview of Round 3 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Plachkovica - Ovche Pole; photo: FK Ovche PolePlachkovica - Ovche Pole; photo: FK Ovche PoleBelasica and Akademija Pandev played a goalless draw in the Strumica derby, Flamurtari Radolishta stunned Karaorman, while Lokomotiva scored 7 past Besa-Vlazrimi.

East:

Osogovo - Bregalnica Golak 0:1
Sloga 1934 - Karbinci 6:1
Plachkovica - Ovche Pole 3:0
Babi - Rabotnik Djumajlija 0:0
Sasa - Napredok Radovo 1:1
Belasica - Akademija Pandev 0:0

Osogovo - Bregalnica Golak highlights:


MP
W
D
L
+/-
P

Plachkovica 3
3
0
0
13:0
9
play-off
Bregalnica Golak 3
3
0
0
6:1
9


Akademija Pandev 3
2
1
0
11:0
7


Ovche Pole 3
2
0
1
3:3
6


Belasica 3
1
1
1
3:2
4


Rabotnik Djumajlija 3
1
1
1
2:3
4


Napredok Radovo 3
1
1
1
4:9
4


Osogovo 3
1
0
2
5:5
3


Sloga 1934 3
1
0
2
7:4
3


Babi 3
0
1
2
0:7
1


Sasa 3
0
1
2
1:10
1
relegation
Karbinci 3
0
0
3
3:14
0
relegation

South:

Due to financial problems, Crvena Dzvezda quit the league after only playing 1 game, so Mladost Udovo was invited to take its place. The game Crvena Dzvezda - 11 Oktomvri (which finished 2:8) is erased, while Mladost Udovo will play the matches of the first two rounds in the upcoming weeks.

Mlekar - Dojransko Ezero 1:4
Prevalec - Vardar Negotino 0:1
Mladost Udovo - Borec 1:0
Tikvesh - Partizan 6:2
Zorbas-Pobeda - 11 Oktomvri 2:5
Pobeda Valandovo - Golemo Konjari 5:0


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar Negotino 3
3
0
0
10:0
9
play-off
Tikvesh
3
2
1
0
8:3
7


Pobeda Valandovo 3
2
0
1
10:5
6


Dojransko Ezero 3
2
0
1
8:10
6


Borec 3
1
1
1
10:2
4


11 Oktomvri 2
1
1
0
5:2
4


Prevalec 3
1
1
1
3:3
4


Mladost Udovo 1
1
0
0
1:0
3


Zorbas-Pobeda
3
1
0
2
6:8
3
(relegation)
Partizan 2
0
0
2
3:8
0
(relegation)
Golemo Konjari 3
0
0
3
2:10
0
relegation
Mlekar 3
0
0
3
1:16
0
relegation

South-West:

Poeshevo - Vlaznimi 3:6
Novaci - Mogila 0:0
Karaorman - Flamurtari Radolishta 1:2
Liria Grnchari - Veleshta 2:3
Labunishta - Prespa 3:0
Korabi - Kravari 3:2


MP
W
D
L
+/-
P

Flamurtari Radolishta 3
3
0
0
13:1
9
play-off
Veleshta 3
3
0
0
9:6
9


Labunishta 3
2
1
0
7:0
7


Korabi 3
2
0
1
5:6
6


Mogila 3
1
2
0
3:0
5


Vlaznimi 3
1
1
1
8:6
4


Prespa 3
1
0
2
7:7
3


Karaorman 3
1
0
2
6:7
3


Novaci 3
0
2
1
3:4
2


Kravari 3
0
1
2
3:7
1
(relegation)
Liria Grnchari 3
0
1
2
4:9
1
relegation
Poeshevo
3
0
0
3
5:19
0
relegation

Vardari - Tearca; photo: KF VardariVardari - Tearca; photo: KF VardariWest:

Zajazi - Napredok 1:1
Kamjani - Rechica GR 3:3
Bratstvo Lisichani - Gradec 6:2
Arsimi - Skenderbeu 1:3
Vardari - Tearca 2:1
Drita - Flamurtari Debreshe 2:1


MP
W
D
L
+/-
P

Skenderbeu 3
3
0
0
11:3
9
play-off
Vardari 3
3
0
0
7:3
9


Napredok
3
2
1
0
9:3
7


Gradec 3
2
0
1
6:7
6


Rechica GR 3
1
1
1
6:6
4


Tearca
3
1
0
2
8:7
3


Bratstvo Lisichani 3
1
0
2
7:10
3


Arsimi 3
1
0
2
3:7
3


Zajazi 3
1
1
1
7:8
1
(relegation) -3
Kamjani 3
0
1
2
6:9
1
(relegation)
Drita
3
1
0
2
3:5
0
relegation -3
Flamurtari Debreshe 3
0
0
3
3:8
0
relegation

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.

North:

Kadino - Lepenec 4:1
Madjari Solidarnost - Slavija 1:0
Ilinden Skopje - Goblen Junior 0:0
Lokomotiva - Besa-Vlazrimi 7:0
Goce Delchev - Fortuna 1:0
Rashtak - Volkovo 0:0


MP
W
D
L
+/-
P

Lokomotiva 3
3
0
0
13:1
9
play-off
Kadino (S) 3
3
0
0
9:2
9


Madjari Solidarnost 3
3
0
0
7:1
9


Goblen Junior 3
2
1
0
14:0
7


Ilinden Skopje 3
2
1
0
6:0
7


Goce Delchev SP
3
2
0
1
5:10 6


Rashtak 3
1
1
1
6:4
4


Volkovo
3
0
1
2
2:6
1


Fortuna 3
0
0
3
0:6
0
(relegation)
Lepenec
3
0
0
3
2:10
0
(relegation)

Besa-Vlazrimi 3
0
0
3
0:11
0
relegation
Slavija 3
0
0
3
0:13
0
relegation
Addthis

blog comments powered by Disqus