Thursday, Oct 19th

Last update:09:58:13 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 4 in the Third Leagues

Overview of Round 4 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Plachkovica, Vardar Negotino, Flamurtari Radolishta, Veleshta, Lokomotiva and Kadino (S) remained perfect after the completion of four rounds.

East:

Bregalnica Golak - Akademija Pandev 0:2
Napredok Radovo - Belasica 1:3
Rabotnik Djumajlija - Sasa 2:1
Ovche Pole - Babi 2:0

Karbinci - Plachkovica 0:3
Osogovo - Sloga 1934 1:1


MP
W
D
L
+/-
P

Plachkovica 4
4
0
0
16:0
12
play-off
Akademija Pandev 4
3
1
0
13:0
10


Bregalnica Golak 4
3
0
1
6:3
9


Ovche Pole 4
3
0
1
5:3
9


Belasica 4
2
1
1
6:3
7


Rabotnik Djumajlija 4
2
1
1
4:4
7


Sloga 1934 4
1
1
2
8:5
4


Osogovo 4
1
1
2
6:6
4


Napredok Radovo 4
1
1
2
5:12
4


Babi 4
0
1
3
0:9
1


Sasa 4
0
1
3
2:12
1
relegation
Karbinci 4
0
0
4
3:17
0
relegation

Borec - Tikvesh photo: FK BorecBorec - Tikvesh photo: FK BorecSouth:

Dojransko Ezero - Golemo Konjari 9:0
11 Oktomvri - Pobeda Valandovo 0:1
Partizan - Zorbas-Pobeda 1:0
Borec - Tikvesh 4:0
Vardar Negotino - Mladost Udovo 5:1
Mlekar - Prevalec 1:1


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar Negotino 4
4
0
0
15:1
12
play-off
Dojransko Ezero 4
3
0
1
17:10
9


Pobeda Valandovo 4
3
0
1
11:5
9


Borec 4
2
1
1
14:2
7


Tikvesh
4
2
1
1
8:7
7


Prevalec 4
1
2
1
4:4
5


11 Oktomvri 3
1
1
1
5:3
4


Zorbas-Pobeda
4
1
0
3
6:9
3


Mladost Udovo 2
1
0
1
2:5
3
(relegation)
Partizan 3
1
0
2
4:8
3
(relegation)
Mlekar 4
0
1
3
2:17
1
relegation
Golemo Konjari 4
0
0
4
2:19
0
relegation

South-West:

Poeshevo - Karaorman 4:5
Vlaznimi - Mogila 1:1
Kravari - Novaci 1:1
Prespa - Korabi 4:0
Veleshta - Labunishta 4:2
Flamurtari Radolishta - Liria Grnchari 2:0


MP
W
D
L
+/-
P

Flamurtari Radolishta 4
4
0
0
15:1
12
play-off
Veleshta 4
4
0
0
13:8
12


Labunishta 4
2
1
1
9:4
7


Prespa 4
2
0
2
11:7
6


Mogila 4
1
3
0
4:1
6


Karaorman 4
2
0
2
11:11
6


Korabi 4
2
0
2
5:10
6


Vlaznimi 4
1
2
1
9:7
5


Novaci 4
0
3
1
4:5
3


Kravari 4
0
2
2
4:8
2
(relegation)
Liria Grnchari 4
0
1
3
4:11
1
relegation
Poeshevo
4
0
0
4
9:24
0
relegation

West:

Napredok - Arsimi 6:0
Gradec - Zajazi 2:1

Rechica GR - Flamurtari Debreshe 4:2
Tearca - Drita 3:1
Skenderbeu - Vardari 3:1
Kamjani - Bratstvo Lisichani 3:1


MP
W
D
L
+/-
P

Skenderbeu 4
4
0
0
14:4
12
play-off
Napredok
4
3
1
0
15:3
10


Vardari 4
3
0
1
8:6
9


Gradec 4
3
0
1
8:8
9


Rechica GR 4
2
1
1
10:8
7


Tearca
4
2
0
2
11:8
6


Kamjani 4
1
1
2
9:10
4


Bratstvo Lisichani 4
1
0
3
8:13
3


Arsimi 4
1
0
3
3:13
3
(relegation)
Zajazi 4
1
1
2
8:10
1
(relegation) -3
Drita
4
1
0
3
4:8
0
relegation -3
Flamurtari Debreshe 4
0
0
4
5:12
0
relegation

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.

North:

Goblen Junior - Fortuna 1:0
Volkovo - Goce Delchev 2:1
Lepenec - Rashtak 2:1
Besa-Vlazrimi - Kadino (S) 1:3
Slavija - Lokomotiva 0:2
Ilinden Skopje - Madjari Solidarnost 4:1


MP
W
D
L
+/-
P

Lokomotiva 4
4
0
0
15:1
12
play-off
Kadino (S) 4
4
0
0
12:3
12


Goblen Junior 4
3
1
0
15:0
10


Ilinden Skopje 4
3
1
0
10:1
10


Madjari Solidarnost 4
3
0
1
8:5
9


Goce Delchev SP
4
2
0
2
6:12 6


Rashtak 4
1
1
2
6:6
4


Volkovo
4
1
1
2
4:7
4


Lepenec
4
1
0
3
4:11
3
(relegation)

Fortuna 4
0
0
4
0:7
0
(relegation)
Besa-Vlazrimi 4
0
0
4
1:14
0
relegation
Slavija 4
0
0
4
0:15
0
relegation
Addthis

blog comments powered by Disqus