Sunday, Dec 17th

Last update:06:01:30 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 7 in the Third Leagues

Overview of Round 7 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Akademija Pandev - Ovche Pole; photo: FK Ovche PoleAkademija Pandev - Ovche Pole; photo: FK Ovche PoleThree teams now share the lead in the West, Vardar Negotino beat Pobeda Valandovo to grow the gap in the South, while Lokomotiva lost for the first time in the North.

East:

Belasica - Karbinci 6:0
Plachkovica - Bregalnica Golak 2:0
Babi - Sloga 1934 2:1
Sasa - Osogovo 2:2
Akademija Pandev - Ovche Pole 1:0
Napredok Radovo - Rabotnik Djumajlija 3:2


MP
W
D
L
+/-
P

Plachkovica 7
7
0
0
23:3
21
play-off
Akademija Pandev 7
6
1
0
20:1
19


Belasica 7
4
2
1
17:5
14


Ovche Pole 7
4
1
2
9:7
13


Bregalnica Golak 7
3
2
2
8:7
11


Osogovo 7
2
2
3
13:11
8


Napredok Radovo 7
2
2
3
9:18
8


Rabotnik Djumajlija 7
2
1
4
7:13 7


Babi 7
2
1
4
6:15
7


Sloga 1934 7
1
2
4
12:11
5


Karbinci 7
1
0
6
5:26
3
relegation
Sasa 7
0
2
5
5:17
2
relegation

South:

Mladost Udovo - Dojransko Ezero 0:3
Tikvesh - Prevalec 1:1
Zorbas-Pobeda - Mlekar 3:0
Pobeda Valandovo - Vardar Negotino 0:1
Golemo Konjari - Borec 6:2
11 Oktomvri - Partizan 2:1

The postponed Round 2 game was played on Wednesday:
Partizan - Mladost Udovo 4:0


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar Negotino 7
7
0
0
22:2
21
play-off
Pobeda Valandovo 7
5
0
2
17:7
15


11 Oktomvri 7
4
2
1
12:7
14


Dojransko Ezero 7
4
1
2
22:14
13


Prevalec 7
3
3
1
11:7
12


Tikvesh
7
3
2
2
11:10
11


Partizan 7
3
0
4
13:16
9


Borec 7
2
2
3
17:11
8


Zorbas-Pobeda
7
2
1
4
10:14
7
(relegation)
Mladost Udovo 7
2
0
5
9:17
6
(relegation)
Golemo Konjari 7
1
0
6
10:26
3
relegation
Mlekar 7
0
1
6
2:26
1
relegation

South-West:

Novaci - Flamurtari Radolishta 2:1
Liria Grnchari - Vlaznimi 0:6
Labunishta - Karaorman 1:0
Korabi - Poeshevo 1:1
Kravari - Prespa 1:0
Mogila - Veleshta 4:0


MP
W
D
L
+/-
P

Labunishta 7
5
1
1
15:6
16
play-off
Flamurtari Radolishta 7
5
0
2
20:6
15


Veleshta 7
5
0
2
17:15
15


Vlaznimi 7
4
2
1
23:7
14


Mogila 7
3
3
1
9:4
12


Korabi 7
3
1
3
9:15
10


Prespa 7
3
0
4
15:10
9


Karaorman 7
3
0
4
14:15
9


Novaci 7
2
3
2
9:10
9


Kravari 7
1
2
4
5:15
5
(relegation)
Liria Grnchari 7
1
1
5
10:23
4
relegation
Poeshevo
7
0
1
6
14:33
1
relegation

West:

Zajazi - Rechica GR 6:0
Arsimi - Bratstvo Lisichani 3:1
Vardari - Kamjani 1:0
Drita - Gradec 2:0
Flamurtari Debreshe - Napredok 1:3
Tearca - Skenderbeu 2:2


MP
W
D
L
+/-
P

Napredok
7
5
1
1
23:8
16
play-off
Skenderbeu 7
5
1
1
21:11
16


Vardari 7
5
1
1
14:9
16


Rechica GR 7
4
1
2
16:16
13


Zajazi 7
4
1
2
21:10
10

-3
Gradec 7
3
1
3
10:14
10


Arsimi 7
3
0
4
9:19
9


Tearca
7
2
1
4
13:14
7


Kamjani 7
2
1
4
13:15
7
(relegation)
Drita
7
3
0
4
9:13
6
(relegation) -3
Flamurtari Debreshe 7
1
0
6
9:18
3
relegation
Bratstvo Lisichani 7
1
0
6
11:22
3
relegation

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.

North:

Fortuna - Besa-Vlazrimi 3:1
Volkovo - Lepenec 0:0
Rashtak - Ilinden Skopje 2:1
Goce Delchev SP - Slavija 0:0
Lokomotiva - Goblen Junior 0:1
Kadino - Madjari Solidarnost 1:0


MP
W
D
L
+/-
P

Kadino (S) 7
7
0
0
19:4
21
play-off
Goblen Junior 7
6
1
0
26:0
19


Lokomotiva 7
6
0
1
21:2
18


Goce Delchev SP
7
4
1
2
12:14 13


Ilinden Skopje 7
3
1
3
12:9
10


Rashtak 7
3
1
3
12:9
10


Fortuna 7
3
0
4
10:9
9


Madjari Solidarnost 7
3
0
4
8:15
9


Volkovo
7
1
2
4
4:15
5
(relegation)
Slavija 7
1
1
5
2:20
4
(relegation)
Lepenec
7
1
1
5
5:14
1
relegation
-3
Besa-Vlazrimi 7
0
0
7
4:25
0
relegation

*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.

Addthis

blog comments powered by Disqus