Thursday, Dec 14th

Last update:07:37:18 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 9 in the Third Leagues

Overview of Round 9 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Goblen Junior lost its first game, two games were interrupted in the South-West, while Plachkovica and Vardar Negotino remained perfect.

East:

Babi - Bregalnica Golak 0:1
Sasa - Plachkovica 0:4
Belasica - Sloga 1934 6:0
Akademija Pandev - Osogovo 3:0
Napredok Radovo - Karbinci 9:0
Rabotnik Djumajlija - Ovche Pole 0:1


MP
W
D
L
+/-
P

Plachkovica 9
9
0
0
30:3
27
play-off
Akademija Pandev 9
8
1
0
26:1
25


Belasica 9
6
2
1
25:6
20


Ovche Pole 9
6
1
2
13:8
19


Bregalnica Golak 9
4
2
3
9:9
14


Napredok Radovo 9
3
2
4
19:21
11


Rabotnik Djumajlija 9
3
1
5
9:14 10


Osogovo 9
2
2
5
14:16
8


Babi 9
2
1
6
6:19
7


Sloga 1934 9
1
3
5
14:19
6


Sasa 9
0
3
6
7:23
3
relegation
Karbinci 9
1
0
8
5:38
3
relegation

Pobeda V. - Prevalec; photo: Riste GjorgievskiPobeda V. - Prevalec; photo: Riste GjorgievskiSouth:

Tikvesh - Dojransko Ezero 2:0
Zorbas-Pobeda - Mladost Udovo 5:1
Pobeda Valandovo - Prevalec 4:2
Golemo Konjari - Mlekar 3:2
11 Oktomvri - Vardar Negotino 2:3
Partizan - Borec 0:0


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar Negotino 9
9
0
0
27:4
27
play-off
Pobeda Valandovo 9
7
0
2
23:9
21


Tikvesh
9
5
2
2
16:11
17


Dojransko Ezero 9
5
1
3
26:16
16


11 Oktomvri 9
4
2
3
14:13
14


Prevalec 9
3
4
2
15:13
13


Borec 9
3
3
3
20:11
12


Zorbas-Pobeda
9
3
2
4
17:17
11


Partizan 9
3
1
5
13:20
10
(relegation)
Mladost Udovo 9
2
0
7
11:25
6
(relegation)
Golemo Konjari 9
2
0
7
13:30 6
relegation
Mlekar 9
0
1
8
4:31
1
relegation

South-West:

Novaci - Karaorman 2:0
Labunishta - Vlaznimi
3:0 awraded*
Korabi - Liria Grnchari 1:2
Mogila - Poeshevo 4:2
Kravari - Flamurtari Radolishta 2:0
Prespa - Veleshta 3:0 awraded**

* the game was interrupted in the 37th minute because the visiting team was left with only 6 players.
** the game was interrupted in the 17th minute while Prespa had a 2:0 lead as the visiting players attacked the referees.


MP
W
D
L
+/-
P

Labunishta 9
6
2
1
19:7
20
play-off
Mogila 9
5
3
1
16:6
18


Veleshta 9
6
0
3
20:19
18


Vlaznimi 9
4
3
2
24:11
15


Flamurtari Radolishta 9
5
0
4
20:11
15


Novaci 9
4
3
2
14:10
15


Prespa 9
4
1
4
19:11
13


Karaorman 9
4
0
5
17:19
12


Korabi 9
3
1
5
12:20
10


Kravari 9
2
2
5
8:18
8
(relegation)
Liria Grnchari 9
2
2
5
13:25
8
relegation
Poeshevo
9
0
1
8
16:40
1
relegation

West:

Tearca - Gradec 3:0
Arsimi - Rechica GR 1:1
Vardari - Zajazi 3:0
Drita - Bratstvo Lisichani 2:1
Flamurtari Debreshe - Kamjani 2:0
Skenderbeu - Napredok 3:0


MP
W
D
L
+/-
P

Skenderbeu 9
7
1
1
26:12
22
play-off
Vardari 9
7
1
1
21:10
22


Napredok
9
6
1
2
28:11
19


Rechica GR 9
4
2
3
18:19
14


Zajazi 9
5
1
3
25:15
13

-3
Kamjani 9
3
1
5
15:17
10


Tearca
9
3
1
5
16:19
10


Gradec 9
3
1
5
11:20
10


Arsimi 9
3
1
5
12:24
10
(relegation)
Drita
9
4
0
5
12:16
9
(relegation) -3
Flamurtari Debreshe 9
3
0
6
14:19
9
relegation
Bratstvo Lisichani 9
1
0
8
13:28
3
relegation

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.

North:

Fortuna - Ilinden Skopje 4:1
Lepenec - Besa-Vlazrimi 4:1
Kadino - Goblen Junior 3:1
Rashtak - Lokomotiva 1:2
Goce Delchev - Madjari Solidarnost 1:3
Volkovo - Slavija 2:1


MP
W
D
L
+/-
P

Lokomotiva 9
8
0
1
26:4
24
play-off
Kadino (S) 9
8
0
1
23:8
24


Goblen Junior 9
7
1
1
36:3
22


Goce Delchev SP
9
5
1
3
16:19 16


Fortuna 9
5
0
4
17:11
15


Madjari Solidarnost 9
5
0
4
15:17
15


Volkovo
9
3
2
4
10:18
11


Ilinden Skopje 9
3
1
5
15:16
10


Rashtak 9
3
1
5
14:15
10
(relegation)
Lepenec
9
2
1
6
9:24
4
(relegation) -3
Slavija 9
1
1
7
4:25
4
relegation
Besa-Vlazrimi 9
0
0
9
7:33
0
relegation

*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.

Addthis

blog comments powered by Disqus