Wednesday, Oct 18th

Last update:09:58:13 PM GMT

You are here: Domestic Football Half-season review of the youth leagues

Half-season review of the youth leagues

E-mail Print PDF

Moment of a match between Vardar and Mladost CD ; photo: FK VardarMoment of a match between Vardar and Mladost CD ; photo: FK VardarLike never before we offer you to check out the first and second leagues of the four youth categories.

The Macedonian youth league sistem starts with the oldest category, which is the U19s. We did a review of the 4 categories that follow including the second level of each of them. Also, we present you the top 3 of the goalscoring list for each league.

This is how the tables look on half-season:

U19 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Shkendija
11
8
1
2
26:9
25


Akademija Pandev 11
7
2
2
24:14 23


Vardar
11
7
2
2
21:12
23


Rabotnichki
11
6
3
2
22:12
21


Makedonija GjP
11
5
4
2
9:8
19


Metalurg
11
4
3
4
22:19
15


Renova
11
3
4
4
9:13
13


Shkupi
11
3 3
5
13:18
12


Pelister
11
4
0
7
14:23 12


Milano
11
3
2
6
12:14
11


Gorno Lisiche
11
1
3
7
11:24
6
relegation
Pobeda
11
1
1
9
11:28
4
relegation

Goalscoring list
8: Andrej Kudijan (Rabotnichki), Aleksandar Mishov (Akademija Pandev)
7: Erdon Daci (Vardar), Darko Dodev (Metalurg), Daniel Milanovikj (Akademija Pandev), Besnik Shabani (Shkendija)
6: Jasir Bekjiri (Vardar)

U19 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Gostivar
11
6
3
2
30:16
21
promotion

Ljubanci
11
7
0
4
27:15
21
promotion

Vlazrimi 77
11
7
0
4
28:18
21


Bregalnica
11
5
3
3
22:11
18


Turnovo
11
4
6
1
26:15
18


Sileks
11
6
0
5
22:22
18


Skopje
11
5
1
5
15:16
16


Teteks
11
4
3
4
20:18
15


Kozhuf Miravci
11
4
3
4
19:20
15


Akademija Postolov
11
3
4
4
17:22
13


Mladost CD
11
2
1
8
11:33
7


Saraj
11
1
0
10
9:40
3


Goalscoring list
10: Darijo Trajkovski (Sileks)
9: Pane Arsov (Akademija Postolov), Blagoj Stefanov (Bregalnica)
7: Naum Blazhevski (Kozhuf Miravci), Marko Risteski (Ljubanci)

U18 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Metalurg 11
9
0
2
30:11
27

Rabotnichki 11
7
3
1
20:4
24


Shkendija 11
7
2
2
29:14
23


Vardar 11
7
1
3
20:9
22


Milano 11
6
3
2
16:6
21


Akademija Pandev 11
6
2
3
18:6
20


Gorno Lisiche 11
5
0
6
13:20
15


Shkupi 11
3
3
5
13:18
12


Pelister 11
4
0
7
12:24
12


Renova 11
1
2
8
5:24
5


Pobeda 11
1
1
9
10:24
4
relegation
Makedonija GjP 11
1
1
9
4:30
4
relegation

Goalscoring list
17: Bojan Kolevski (Metalurg)
8: Arbin Zejnulai (Shkendija)
7: Petar Kanzurov (Metalurg), Muharem Veljija (Shkendija)

U18 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Mladost CD 11
9
2
0
32:7
29
promotion
Teteks 11
8
1
2
42:20
25
promotion
Bregalnica 11
8
0
3
30:14
24


Saraj 11
7
2
2
41:16
23


Akademija Postolov 11
7
0
4
32:20
21


Gostivar 11
5
0
6
23:24
15


Kozhuf Miravci 11
4
2
5
16:19
14


Sileks 11
4
1
6
18:23
13


Vlazrimi 77 11
3
1
7
14:24
10


Skopje 11
3
1
7
20:37
10


Ljubanci 11
2
1
8
11:33
7


Turnovo 11
0
1
10
16:58
1


Goalscoring list
20: Kushtrim Tairi (Saraj)
15: Daniel Trpeski (Teteks)
9: Sait Bitikji (Skopje), Djenis Ibraimi (Gostivar)

U17 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Shkupi 11
8
2
1
22:3
26


Vardar 11
8
1
2
19:5
25


Shkendija 11
7
2
2
19:9
23


Pelister 11
5
2
4
21:18
17


Metalurg 11
4
4
3
18:15
16


Pobeda 11
4
4
3
11:14
16


Milano 11
4
3
4
14:17
15


Gorno Lisiche 11
3
2
6
12:17
11


Rabotnichki 11
2
4
5
15:18
10


Makedonija GjP 11
2
3
6
12:20
9


Akademija Pandev 11
1
4
6
6:21
7
relegation
Renova 11
1
3 7
9:21
6
relegation

Goalscoring list
8: Filip Boshkovski (Pelister)
7: Naser Doko (Gorno Lisiche), Musli Ljika (Shkupi), Aljbin Ramadani (Shkendija)
6: Visar Aljiji (Milano)

U17 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Gostivar 11
9
0
2
55:8
27
promotion
Bregalnica 11
8
3
0
32:4
27
promotion
Akademija Postolov 11
8
0
3
29:17
24


Skopje 11
7
2
2
36:11
23


Teteks 11
6
2
3
33:12
20


Mladost CD 11
4
2
5
24:30
14


Kozhuf Miravci 11
3
3
5
16:22
12


Vlazrimi 77 11
4
0
7
20:31
12


Saraj 11
3
2
6
9:33
11


Sileks 11
2
2
7
10:39
8


Ljubanci 11
1
3
7
14:42
6


Turnovo 11
1
1
9
11:40
4


Goalscoring list
14: Valtrin Kjaili (Gostivar)
11: Bejtulah Sheapi (Gostivar)
9: Sait Bitikji, Adam Brajanoski (Skopje)

U16 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar 11
10
1
0
36:1
31


Shkendija 11
9
0
2
50:13
27


Rabotnichki 11
8
3
0
34:5
27


Shkupi 11
7
0
4
18:12
21


Metalurg 11
6
2
3
34:8
20


Renova 11
5
0
6
12:23
15


Akademija Pandev 11
4
2
5
20:10
14


Pobeda 11
4
2
5
12:14
14


Milano 11
3
0
8
10:26
9


Gorno Lisiche 11
3
0
8
9:34
9


Pelister 11
1
0
10
8:41
3
relegation
Makedonija GjP 11
1
0
10
5:61
3
relegation

Goalscoring list
14: Ibraim Arif (Vardar)
13: Fiton Ademi (Shkendija)
11: Ramin Alii (Shkendija)

U16 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Mladost CD 11
10
0
1
77:9
30
promotion
Gostivar 11
10
0
1
56:10
30
promotion
Bregalnica 11
9
0
2
47:12
27


Akademija Postolov 11
8
1
2
29:12
25


Teteks 11
5
2
4
37:16
17


Skopje 11
3
3
5
16:26
12


Saraj 11
3
3
5
24:36
12


Turnovo 11
3
2
6
20:39
11


Sileks 11
2
2
7
5:41
8


Kozhuf Miravci 11
2
1
8
11:33
7


Ljubanci 11
2
1
8
14:59
7


Vlazrimi 77 11
1
1
9
9:52
4


Goalscoring list
21: Marko Arsenov (Mladost)
16: Metodi Maksimov (Bregalnica)
11: Hristijan Pop-Doneski, David Gjurchinoski (Mladost)
10: Ivan Nikolov (Bregalnica)

Addthis

blog comments powered by Disqus