Tuesday, Oct 24th

Last update:12:22:33 AM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 15 in the Third Leagues (Video)

Overview of Round 15 in the Third Leagues (Video)

E-mail Print PDF

Akademija Pandev - Belasica; photo: strumicanet.comAkademija Pandev - Belasica; photo: strumicanet.comAkademija Pandev smashed Belasica in the local derby on the East, while another derby was played on the South where Tikesh beat Borec.

East: (Round 14)

Bregalnica Golak - Osogovo 1:1
Karbinci - Sloga 1934 1:4
Ovche Pole - Plachkovica 1:1
Rabotnik Djumajlija - Babi 2:1
Napredok (R) - Sasa 1:1
Akademija Pandev - Belasica 3:0


MP
W
D
L
+/-
P

Akademija Pandev 14
12
2
0
47:6
38
play-off
Plachkovica 14
12
2
0
39:8
36
-2
Belasica 14
9
2
3
36:11
29


Ovche Pole 14
7
5
2
24:16
26


Bregalnica Golak 14
6
4
4
18:12
22


Rabotnik Djumajlija 14
7
1
6
21:19 22


Napredok (R) 14
5
3
6
29:27
18


Osogovo 14 4
4
6
25:23
16


Sloga 1934 14
2
4
8
22:36
10


Babi 14
3
1
10
11:35
10


Sasa 14
0
4
10
11:35
4
relegation
Karbinci 14
1
0
13
10:65
3
relegation

*Plachkovica has been deducted 2 points.

South:

Golemo Konjari - Dojransko Ezero 1:0
Pobeda (V) - 11 Oktomvri 1:0
Zorbas-Pobeda - Partizan 3:0 awarded
(interrupted in the 30th minute after the visiting goalee attacked the referee)
Tikvesh - Borec 2:0
Mladost (U) - Vardar (N) 0:1
Prevalec - Mlekar 3:1


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar (N) 15
15
0
0
47:6
45
play-off
Pobeda (V) 15
12
1
2
42:11
37


Tikvesh
15
9
3
3
31:16
30


Prevalec 15
6
5
4
27:21
23


11 Oktomvri 15
7
2
6
21:19
23


Dojransko Ezero 15 7
1
7
35:29
22


Zorbas-Pobeda
15
6
2
7
30:35
20


Borec 15
5
3
7
36:20
18


Partizan 15
4
4
7
19:35
16
(relegation)
Golemo Konjari 15
4
1
10
17:42 13
(relegation)
Mladost (U) 15
2
1
12
15:46
7
relegation
Mlekar 15 1
1
13
8:49
4
relegation

South-West:

Novaci - Kravari 4:2
Mogila - Vlaznimi 1:0
Korabi - Prespa 3:2
Labunishta - Veleshta 1:0
Liria (G) - Flamurtari (R) 2:2
Karaorman - Poeshevo 6:1


MP
W
D
L
+/-
P

Veleshta 15
11
0
4
32:23
33
play-off
Mogila 15 9
4
2
25:9
31


Labunishta 15
9
2
4
31:14
29


Novaci 15 8
5
2
27:12
29


Flamurtari (R) 15 7
3
5
31:17
24


Prespa 15
7
1
7
34:24
22


Kravari 15
6
2
7
22:28
20


Vlaznimi 15
5
4
6
25:19
19


Korabi 15 6
1
8
22:35
19


Karaorman 15
5
0
10
29:39
15
(relegation)
Liria (G) 15
3
4
8
19:38
13
relegation
Poeshevo
15
0
2
13
23:61
2
relegation

West: (Round 13)

Drita - Rechica (GR) 1:0
Vardari - Flamurtari (D) 2:0
Arsimi - Tearca 2:0
Zajazi - Skenderbeu 1:1
Kamjani - Gradec 1:0
Napredok was idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Vardari 13
9
2
2
29:13
29
play-off
Skenderbeu 12
8
3
1
31:16
27


Napredok
12
8
1
3
40:14
25


Zajazi 13
7
3
3
32:19
21

-3
Rechica (GR) 13
6
2
5
22:26
20


Drita
13
7
0
6
19:22
18

-3
Kamjani 13
5
1
7
22:24
16


Arsimi 13
4
2
7
17:31
14


Flamurtari (D) 13
4
1
8
19:25
13
(relegation)
Gradec 13
3
2
8
12:30
11
(relegation)
Tearca
13
3
1
9
18:28
10
relegation
Bratstvo (L) 11
3
0
8
17:29
9
relegation

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.
*Bratstvo (L) quit the league on half-season.

North:

Fortuna - Goblen Junior 1:2
Goce Delchev SP - Volkovo 1:0
Rashtak - Lepenec 3:1
Kadino (S) - Besa-Vlazrimi 0:1
Lokomotiva - Slavija 7:0
Madjari Solidarnost - Ilinden (S) 2:3


MP
W
D
L
+/-
P

Goblen Junior 15
13
1
1
62:8
40
play-off
Lokomotiva 15
13 1
1
53:9
40


Kadino (S) 15
9
1
5
30:22
28


Fortuna 15
8
0
7
34:36
24


Madjari Solidarnost 15
8
0
7
29:33
24


Goce Delchev SP
15
7
2
6
28:42 23


Volkovo
15
5
2
8
17:26
17


Ilinden (S) 15
5
1
9
25:31
16


Rashtak 15
4
3
8
25:32
14
(relegation)
Besa-Vlazrimi 15
4
1
10 22:41
13
(relegation)
Slavija 15
4
1
10
19:47
13
relegation
Lepenec
15
3
1
11
19:45
7
relegation -3

*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.

Addthis

blog comments powered by Disqus