Friday, Dec 15th

Last update:07:37:18 PM GMT

You are here: Newsflash Domestic Overview of Round 22 in the Third Leagues

Overview of Round 22 in the Third Leagues

E-mail Print PDF

Ovche Pole vs. Bregalnica Golak; photo: FK Ovche PoleOvche Pole vs. Bregalnica Golak; photo: FK Ovche PoleNovaci won the battle on the South-West, drama on the West as the match involving promotion candidates Vardar didn't start.

East: (Round 21)

Belasica - Plachkovica 2:1
Akademija Pandev - Sloga 1934 10:0
Ovche Pole - Bregalnica Golak 3:1
Rabotnichki Djumajlija - Karbinci 3:1
Napredok (R) - Osogovo 1:2
Sasa - Babi 3:1


MP
W
D
L
+/-
P

Akademija Pandev 21
19
2
0
93:6
59
play-off
Plachkovica 21
15
4
2
53:14
47

-2
Belasica 21
12
2
7
44:21
38


Rabotnik Djumajlija 21
11
1
9
31:33 34


Ovche Pole 21
9
5
7
32:31
32


Napredok (R) 21
9
3
9
44:38
30


Bregalnica Golak 21
8
4
9
26:25
28


Osogovo 21
7
5
9
32:31
26


Babi 21
7
1
13
20:45
22


Sasa 21
5
5
11
29:43
20


Sloga 1934 21
5
4
12
33:56
19
(relegation)
Karbinci 21
1
0
20
12:106
3
relegated
*Plachkovica has been deducted 2 points.
Vardar (N) make a selfie after receiving the trophy; photo: FK VardarVardar (N) make a selfie after receiving the trophy; photo: FK Vardar*If Akademija Pandev wins the promotion play-off, in that case the second-to-last team will be spared from relegation.

South:

Dojransko Ezero - Zorbas-Pobeda 5:3
Tikvesh - Pobeda (V) 2:0
Mladost (U) - Golemo Konjari 5:1
Prevalec - 11 Oktomvri 3:0 awarded
(the visitors didn't show up)
Mlekar - Partizan 2:5
Vardar (N) - Borec 4:0


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar (N) 22
18
3
1
64:13
57
play-off
Pobeda (V) 22
15
1
6
58:27
46


Tikvesh
22
12
4
6
40:23
40


Prevalec 22
10
7
5
47:31
37


Borec 22
9
3
10
52:32
30


Dojransko Ezero 22 9
3
10
45:50
30


11 Oktomvri 22
9
2
11
29:33
29


Partizan 22
8
4
10
34:50
28


Zorbas-Pobeda
22
7
4
11
43:62
25


Golemo Konjari 22
7
3
12
30:59 24
(relegation)
Mladost (U) 22
6
3
13
35:58
21
relegated
Mlekar 22
2
3
17
15:65
9
relegated
Novaci celebrates the first place; photo: Darko MilevskiNovaci celebrates the first place; photo: Darko Milevski*Kozhuf Miravci, who belongs to the South, got relegated from the Second League meaning that an additional third team will get relegated if Vardar (N) failes in the promotion play-off.

South-West:

Vlaznimi - Korabi 2:0
Labunishta - Novaci 0:0
Liria (G) - Mogila 3:0 awarded
Karaorman - Kravari 4:1
Poeshevo - Prespa 1:4
Flamurtari (R) - Veleshta 5:4


MP
W
D
L
+/-
P

Novaci 22
13
6
3
52:16
45
play-off
Veleshta 22
15
0
7
56:47
42

-3
Flamurtari (R) 22
12
3
7
48:26
39


Labunishta 22
12
3
7
39:25
36

-3
Prespa 22
11
2
9
49:31
32

-3
Mogila 22
9
4
9
25:30
31
relegated

Korabi 22
10
1
11
44:56
31


Kravari 22
9
2
11
33:48
29


Karaorman 22
9
0
13
42:50
27


Vlaznimi 22
7
5
10
35:31
26


Liria (G) 22
5
4
13
35:63
19


Poeshevo
22
4
2
16
45:79
14
(relegation)
*Mogila quit the league near the end of the season so all of their remaining matches will be awarded 3:0 in favor of the opposing teams.
*Labunishta has been deducted 3 points for not playing the Round 16 game against Flamurtari (R).
*Veleshta has been deducted 3 points for not playing the Round 19 game against Kravari.
*Prespa has been deducted 3 points for not playing the Round 20 game against Veleshta.
*If Novaci wins the promotion play-off, in that case Poeshevo will be spared from relegation.

West:

Rechica (GR) - Vardari not played
Arsimi - Drita 4:4
Zajazi - Flamurtari (D) 2:4
Kamjani - Skenderbeu 1:2
Gradec - Napredok 2:0
Tearca was idle.


MP
W
D
L
+/-
P

Skenderbeu 21
15
3
3
58:30
48
play-off
Vardari 20
14
3
3
50:20
45


Napredok
21
12
1
8
51:27
37


Arsimi 21
8
4
9
33:48
28


Flamurtari (D) 21
8
2
11
38:42
26


Drita
21
8
5
8
39:46
26

-3
Rechica (GR) 20
7
4
9
35:46
25


Tearca
21
7
3
11
31:39
24


Gradec 21
7
2
12
30:54
23


Kamjani 21
7
2
12
37:40
23
(relegation)
Zajazi 21
7
5
9
46:43
23
relegated -3
Bratstvo (L) 11
3
0
8
17:29
9
relegated
*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season's play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.
*Bratstvo (L) quit the league on half-season.
Goblen Junior gets the trophy; photo: mesportistet.comGoblen Junior gets the trophy; photo: mesportistet.com*Gostivar, who belongs to the West, got relegated from the Second League meaning that an additional third team will get relegated if the winner failes in the promotion play-off.
*Gradec, Kamjani and Zajazi are ranked according to their head-to-head scores.

North: (Round 21)

Besa-Vlazrimi - Goblen Junior 4:2
Lepenec - Slavija 0:3 awarded
(the home team forfeited)
Volkovo - Ilinden (S) 4:2
Fortuna - Madjari Solidarnost 0:0
Goce Delchev SP - Lokomotiva 4:4
Rashtak - Kadino 2:0


MP
W
D
L
+/-
P

Goblen Junior 21
18
1
2
83:14
55
play-off
Lokomotiva 21
15 2
4
65:22
47


Volkovo
21
10
2
9
36:38
32


Kadino (S) 21
10
1
10
37:44
31


Madjari Solidarnost 21
9
2
10
36:43
29


Goce Delchev SP
21
8
5
8
45:61 29


Fortuna 21
9
1
11
49:51
28


Slavija 21
9
1
11
38:56
28


Rashtak 21
8
3
10
44:43
27


Ilinden (S) 21
8
2
11
38:41
26
(relegation)
Besa-Vlazrimi 21
8
1
12 42:55
25
(relegation)
Lepenec
21
4
1
16
27:71
10
relegated -3
*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.
*Ljubanci, who belongs to the North, will enter the play-offs for filling the Second League as the 8th placed team in the Second League. Depending on the outcome of Ljubanci and Goblen Junior in the play-offs, only after concluding the play-offs it will be known wheather 1, 2 or 3 teams will get relegated. If both win a Second League spot, then only Lepenec will be relegated.
Addthis

blog comments powered by Disqus